Nasıl Sosyal Bir İçerik Geliştirebilirsiniz?

N

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya alanında, hedef kitleniz ile sağlıklı bir iletişim gerçekleştirmeye yönelik herhangi bir faaliyette bulunmanın anahtarı, içerik üretmektir.

Bahsettiğimiz bu alanlarda başarılı mı olmak istiyorsunuz?

O zaman hiç vakit kaybetmeden, müşterilerinizi ilgilendiren (relevant content) içerikler üretmeye ve paylaşmaya başlayın!

Sosyal bir içerik üretiminde başarılı olabilmek için, belirli adımları izlemeniz ve bu adımlara bağlı olarak fikirler geliştirmeniz gerekecektir.

Bunları ana başlıklarıyla açıklamaya çalışalım;

Büyük Fikir

Parlak ve büyük fikirler, her an karşınıza çıkabilir. Bu fikirler, yaratacağınız içerik için altın bir anahtardır.

Müşteri kitlenizin tutum ve davranışlarını izleyerek, çeşitli güncel haberleri yakalayarak, problemler karşısında hangi aksiyonları geliştireceğinizi tasarlayarak veya gelen ilham üzerine beyin fırtınaları yaparak, başlangıç noktanızdan nasıl ilerleyeceğinize dair haritanıza karar verebilirsiniz.

İçerik Tipi

Hedef kitleniz ile en iyi iletişimi sağlayacak, markanız ile müşterileriniz arasında bağ kurabilecek (engagement) içerik tipinin, hangisi olduğuna karar vermelisiniz.

Görsel bağlamdaki içeriklerin (video, infografik, vine, instagram .. vb) şu an zirvede olduğu düşünülürse, bu tip içerikler işinizi kolaylaştıracaktır.

Pazarın Durumu

İçinde bulunduğunuz pazarın durumu, hangi faaliyete başlarsanız, başlayın, temelde analiz edip, durum değerlendirmesi yapmanız gereken ana unsurların başında gelir.

Müşterilerinizin istek ve davranışları, segmentasyon, hangi içeriklere talebin fazla olduğu, sektörün gidişatı .. vb unsurları bilmek, İçerik Pazarlaması faaliyetine adım atarken size çok yardımcı olacaktır.

Plan Dahilinde Dağıtım

Belirli bir plan dahilinde hareket etmek ve oluşturduğunuz içeriklerin bu plana bağlı kalarak sevkiyatını sağlamak, yine önemli bir olgudur.

Bu konuda ürününüzün tedarikçileri ile yapacağınız anlaşmalar, şirketinizin sağlayacağı çözümlere dair oluşturacağınız bir düzenek, kurumsal yapınız doğrultusunda planlarınızı saha bazında da sağlıklı bir şekilde uygulamanız anlamına gelir.

Yaratma ve Paylaşım

Müşteri kitleniz ile etkileşiminizi maksimum kılacak içerikleri yaratmanız, belirli emek isteyen faaliyetlerden geçirerek, paylaşıma hazır hale getirmeniz, markanızın İçerik Pazarlama stratejisinde son aşamaya gelmiş olduğunuzu gösterir.

Artık yapmanız gereken, oluşturduğunuz sosyal içerikleri, doğru sosyal platformlar vasıtasıyla, doğru hedef kitle için yayınlamaktır.

Üreteceğiniz içeriklerinizin, markanız adına belirlediğiniz hedeflere giderken çok önemli bir yeri olduğunu, markanızın sosyal platformlardaki, söyleyecek sözleri anlamına geldiğini unutmayın.

5 Steps To Make Your Social Content Great [Infographic]

Yorum Ekle

Kategoriler