Girişiminizde Sürdürülebilir Başarı İçin Hangi Adımları Atmalısınız?

G

Bir girişimi olgunlaştırmak, çalışır hale getirmek ve uzun yıllar sirkülasyonu olan bir gelir modeli yaratmak adeta uzun ve emek isteyen bir yolda ilerlemektir. İşinizi geliştirmek ve girişiminizi işleyen bir mekanizma haline getirmek için, bazı stratejik noktaları gözden kaçırmamalısınız.

Bu önemli anekdotları, girişimcilerin not defterleri için, derlemeye çalışalım;

Gerçeklerle Yüzleşmek

İçinde bulunulan iş dünyası, temelinde rekabeti barındıran, birçok markanın kendini yarışta bir adım öne atmaya çalıştığı, saatli bir bomba gibidir adeta.

Bu anlamda, içinde bulunduğunuz sektör şartları, mevcut iş potansiyeliniz, gelir modeliniz .. vb unsurları çok iyi tahlil etmeli, girişim macerasına atılmadan önce, bu gerçeklerle mümkün olduğunca yüzleşmelisiniz.

Hedef Belirleme

Başarının anahtarlarından biri de hedeflerinizin net ve makul olmasıdır. Girişim yolculuğuna çıkmadan önce, belirlediğiniz hedeflerin tam olarak neyi kastettiğini bilmelisiniz.

Karlılık, sürdürülebilirlik, müşteri potansiyelinizin arttırılması .. vb hedeflerin eksiksiz olarak ortaya konulması ve bu bağlamda çalışmalar yapılması, ilerleme için önemli bir olgudur.

Yeni Beceriler Edinme

İş dünyasında, markanızı geliştirebileceğiniz sayısız fikir ve yenilik mevcuttur. Bu olgulardan, girişiminize uygun olanları mutlaka seçip, çalışmalarınıza değer katabilmelisiniz.

Örneğin;

  • Bir ekip nasıl oluşturulur ve yönetilir? Mevcut bir ekibe liderlik edebilmek için hangi vasıflar gereklidir?
  • Hedef kitleniz ile iletişim gücünüzü nasıl arttırabilirsiniz?
  • Pazarlama ve satış faaliyetlerinde başarıya giden yolun, tam olarak nerelerden geçmesi gerekiyor?

gibi soruların yanıtlarını elde edebileceğiniz yeni fikirlere açık olmalısınız.

Rutin Alışkanlıklar Geliştirmek

İşinizde mutlaka mevcut bir düzen ve takvim içerisinde hareket etmeniz gereklidir.

Bu anlamda geliştireceğiniz rutin alışkanlıklar, işinizin çok daha verimli ve sistemli olarak sürmesini sağlayacaktır.

Birleştirme

İçinde bulunduğunuz sektörel gerçekler, girişiminiz adına belirlediğiniz makul hedefler, bu yolda ilerlerken, işin içine kattığınız yeni fikirler ve oluşturduğunuz işleyiş takviminizden oluşan parçaları, adeta bir puzzle gibi birleştirin.

İşinizi oluştururken, bu puzzle yardımıyla hareket ettiğinizde sürdürülebilir bir başarı adına daha güçlü adımlar atmış olacaksınız.

Daha İyisi İçin Gelişim Çalışmaları

Girişimcilik yolunda ilerlerken, çeşitli veriler yardımıyla işinizi daha da geliştirme şansı bulabilirsiniz. Özellikle, şirketinizin geçmiş faaliyetlerine ait istatistiki veriler, size ilerisi için çok yardımcı olacaktır.

Bunun yanında mevcut müşterilerinizden alacağınız feedback (geri dönüş) ler, markanızı daha iyisi için geliştirmeniz demektir.

İçinde yer aldığınız sektörün durumu, yönlendiği trendler, iş hukukundaki gelişmeler, geleceğe dair olası senaryolar, işinizi iyileştirmeniz için, önemli bilgi potansiyelleridir.

Bağlantıları Arttırmak

Bir girişimci olarak, mümkün olduğunca yeni etkinlikler, toplantılar ve seminerlerde boy göstermelisiniz.

Bu platformları sadece etkinlik olarak görmemeli, birçok yeni insanla tanışmak, sektörde isim duyurmak ve yeni iş bağlantıları geliştirmek adına önemli bir değer olarak dikkate almalınız.

7 Steps From Employment to Entrepreneurship

Yorum Ekle

Kategoriler