Profesyonel Bir İçerik Nasıl Yazılmalıdır?

P

Dijital platformlar ve websiteleri için, son zamanların temel konularından biri, içerik yazmak ve içerik yazarlığıdır.

Firmalar tarafından, bu alanda, son derece profesyonel ekipler kurulup, özellikle dijital metin yazarlığı konusunda uzmanlaşmış kişilerin, itina ile seçildiğini gözlemliyoruz.

Profesyonel anlamda bir içerik yazımı için, bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalarını yakalamak, marka veya kişisel alandaki websitelerinin trafiğine, son derece olumlu etki yapacaktır.

Başlık Seçimindeki Özen

İçerik yazımının belki de okuyucuyu çeken en temel olgusu, başlık seçimidir. Yazınızın içeriği ile ilgisi olmayan ve merak uyandırmayan bir başlık seçimi, yazınızın okunmasını da olumsuz etkileyecektir. Başlığınız ilk bakışta ilgi çekmeli, okuyucunun ilgisini, yazıya odaklamanızı sağlamalıdır.

Kısa ve Doğrudan Anlatım

Çok uzun ölçekli metinler, insanların konudan uzaklaşmasını, odaklanmalarının zorlaşmasını sağlarlar. Bu yüzden, mümkün olduğunca yazınızın uzunluğunu kısa ve öz tutmak gereklidir. Anlatılmak istenen konunun, okuyucuya dolaysız bir biçimde ve net olarak aktarılması da önemli noktalardan biridir.

Telif Konusuna Gösterilecek Saygı

İster kendi yazınız, isterse yazınız için kullanacağınız her türlü öğe konusunda, telif haklarına mutlaka özen gösterilmelidir. Yazınızda kullandığınız bir görselin, bir infografiğin veya bir videonun kaynağı, alıntı yapılan platformun linki referans gösterilerek yazıda belirtilmelidir.

Mutlaka Görsel İçeren Yazılar Yazın

Görsellik, hangi alanda olursa olsun, en önemli olguların başında gelir. Bunu düşünerek, anlattığınız yazıyı destekleyecek ve okuyucunuzun ilgisini çekecek görselleri mutlaka ve mutlaka yazınıza ekleyin.

Sosyal Medya Paylaşımlarının Önemi

Yazınızı yazdınız ve yayınladınız. Yazınızın, çok daha geniş kitlelerce okunmasının belli başlı yolu, Sosyal Medya’da yazınızı paylaşmanızdır. Böylece, websitenize gelebilecek trafiği, maksimize etmiş olacaksınız.

Ayrıca, yazınız hakkında olumlu veya olumsuz geri dönüşleri, interaktif bir biçimde alabileceğiniz en faydalı platform Sosyal Medya’dır.

 

 

 

 

Yorum Ekle

Kategoriler