İş Performansı ve Motivasyon Olgusu

İ
İş hayatında, birçok yazılı olmayan kural vardır. Bu yazılı olmayan kurallar, aslında, çalışma hayatında, insanların, asıl başarıyı yakaladığı olgular olabilmektedir.

Çoğumuz, belli başlı bazı uygulamalarla, iş hayatında başarının yakalanabileceğine inanır. Yöneticilerin çoğu, kalıpsal birtakım stratejilerle, çalışanlarını motive etmeye çalışırlar. Her şirket, bu tip motivasyon hamleleriyle, hemen hemen aynı sonucun yakalanmasını bekler.

Aslında, her çalışan kitlesi aynı olmadığı gibi, her başarılı şirketin uyguladığı model, bir başka şirketin başarısı için, uygulanabilir olmak zorunda da değildir.

Motivasyon ve iş performansı, sanıldığının aksine kişilerden bağımsız tutulacak, sıradan ve bilindik unsurlarla bezenmiş, bazı rutin taktikler ile desteklenecek bir unsur olmaktan, çok daha başka bir yerdedir aslında.

TED Konferansları içerisinde “The Puzzle of Motivation” adlı sunumuyla yer alan kariyer analisti Dan Pink, motivasyon üzerine yaptığı araştırmalarda, – bilim dünyasının söylediği ile iş dünyasının uyguladığı yöntemler – arasında uyumsuzluk olduğunu söylüyor.

Şöyle ki; bütün motivasyon yöntemlerinin aslında dışsal, yani, ödül – ceza sistemine dayandırıldığı, performansı etkileyen asıl motivasyonun ise içsel, yani istediğimiz için yaptığımız, önemli bir şeyin parçası olarak hissettiğimiz için yaptığımız sisteme dayanan motivasyon olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Bu konuda, sunumda verilen örnek ise, belirli çalışma saatleri dışında, insanların işleriyle alakalı, çok daha yaratıcı fikirlere sahip olabildiği, bu rahatlama sayesinde performanslarının maksimize edilebildiğidir.

Konuyu yine, iş hayatı ve iş yönetimi gibi olguları anlamak için kullanmaya çalışırsak, yukarıda yazılı olmayan kurallar, diye bahsetmeye çalışılan olgunun “içsel motivasyon” olduğu görülür.

Yönetim şekilleri, hiyerarşisi, kurum kültürü, çalışma saatleri vb ne olursa olsun, bir işte verimlilik hedefliyor, performansı maksimize etmeye çalışıyorsak, çalışan kitlemizin içsel motivasyonunu arttırıcı taktikler kullanmamız gerekir.

 

Yorum Ekle

Kategoriler