Müşteri Temel Alınarak Strateji Geliştirme

M
İş hayatının, belki de en önemli noktalarından biri, pazar-talep analizini doğru kurgulayabilmektir. Bu olgu, biraz da, müşterilerinizin hangi ürünü istediğini iyi bilmenizden geçer.

Günümüzde, mutlaka hedef kitleniz doğrultusunda bir üretim stratejisi belirlemeniz gerekmektedir. Özellikle, dijital platformlarda, bir iş fikriniz var ise, müşterinizin istekleri doğrultusunda ürün üretmeniz ve pazar analizinizi buna göre yapmanız, esas olguların başında gelir.

Konuyu yine, dijital platformlarda oluşturulacak bir iş stratejisi açısından değerlendirmemiz gerekirse, ilk atacağınız adım, hedef kitlenizin kim olduğunu, ilgi odaklarını, zevklerini, isteklerini, sosyolojik yapılarını .. vb gibi faktörleri, çok iyi belirlemek olmalıdır. Kısacası, eski yöntemlerden olan “önce üretim – sonra müşteri bulma” stratejisi artık rafa kaldırılmalıdır.

Müşteriyi temel alarak izlenecek, bu yeni strateji tarzında ise;

  • Müşterilerinizin hangi dijital platformlarda daha çok yer aldığı,
  • Müşteri talepleri ve isteklerinin ne olduğu,
  • Bu dijital platformların, kendi iç dinamikleri,
  • Gelişen trendlere duyarlılık,
  • Müşterilere, doğru ürünün sunulması gibi faktörler esas alınmalıdır.

Bu konudan bahsederken, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) olgusundan ve bu olgunun dijital iş yönetimindeki halinden bahsetmeden geçemeyiz.

CRM’in, dijital platformlara uyarlanmış haline ise günümüzde, Sosyal CRM denildiğini görüyoruz. Sosyal platformlarda, bu platformların özellikleri dikkate alınarak, hedef kitlenizden alınan geri dönüşler (feedback) sayesinde, toplanılan verilerin tümü Sosyal CRM’in konusunu oluşturuyor.

Sosyal CRM olgusundan yararlanarak, bir marka, müşterilerinin ve kanalize olacağı pazarın talep analizini çok daha doğru bir biçimde kurgulayabilecektir. Böylece, yukarıda bahsedilmeye çalışılan, müşteri temel alınarak gerçekleştirilecek bir ürün üretiminin, çok daha verimli gerçekleşeceği ve istenilen sonuca dana net ulaşılabileceği düşünülebilir.

Genel olarak, dijital bir iş fikriniz var ise, öncelikle temeline müşteriyi yerleştirmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Yorum Ekle

Kategoriler