Dijital Pazarlamada Müşteri Deneyimi Yaratmak

D
Pazarlama’nın, strateji geliştirme anlamında, altın kurallarından biri de, müşteri deneyimi (customer experience) yaşatmaktır.

Firmalar, müşterileri için, kusursuz bir deneyim yaratmanın peşine düşeli, bu olgunun önemini kavrayıp, üzerine çalışmalar yapmaktadırlar.

Müşteri deneyimi denilen olgu; ürününüz her ne olursa olsun, bu ürünü talep eden veya kullanan müşterilerin, bu ürün hakkındaki düşüncelerine bağlı, bir sonraki tüketim davranışlarıdır aslında.

Müşteri, bir ürünü, temin edilebilmesi, ambalajı, kullanım kolaylığı, aklındaki talebe uygunluğu .. vb şekillerde değerlendirir. Bu değerlendirme sonucunda, bu ürün hakkında, aklında belirli işaretler oluşur ve bu, bir sonraki tüketim davranışlarını belirleyen faktörlerin başında gelir.

Tüketicinin, bir sonraki tüketim davranışında, yine bu markayı tercih etmesi demek, ürün ile ilgili yaşadığı deneyimin olumlu olması (customer satisfaction) ve markaya bağlılığının oluşması (customer loyalty) anlamına gelir.

Konuyu, dijital tüketici bağlamında değerlendirirsek, aslında arada çok ta fark yoktur. Dijital Pazarlama’da, müşteri temelli (focus on customer) bir strateji tarzı belirleyen firmalar, hali hazırda, müşterilerin olumlu deneyimleyebileceği, ürünlere yönelirler. Zaten bu olgu, hem müşteri odaklılık, hem de müşteri deneyimi yaratmayı, beraberinde barındırır.

Dijital Pazarlama stratejisini, bu yönde belirleyen markalar, müşterilerinin yer aldığı mecraları çok iyi tanımalı, buna uygun aksiyonlar geliştirmelidir. Özellikle, sosyal platformlar düşünülürse, her mecrada strateji farklı da olsa, temel düşünce, müşterinin, ne istediğine odaklanmak ve müşteri deneyimini maksimize etmek olmalıdır.

Yorum Ekle

Kategoriler