E-Ticaret’e Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken Temel Olgular

E
Bir işletme olarak, E-Ticaret sektörüne adım atarken, mutlaka bilmeniz gereken temel olgular vardır ve bu olguları netleştirmek, işinizi internete taşırken karşılaşacağınız zorlukları, minimal hale getirmek demektir.

Fiziki işletmeler, işletmelerinin türüne göre, toptan (B2B) veya perakende (B2C) şekilde yaptıkları işi internette sürdürebilirler. Amaç aynı olmakla birlikte, kullanılan araçlarda farklılıklar vardır. E-Ticaret’te de, fiziki işletmelerde olduğu gibi, birinci öncelik satıştır ve ticari bir mantaliteye sahip olmak gerekmektedir. Fiziki işletmelerin işleyişinden ayrılan yönlerini ise, aşağıda kısa maddeler halinde inceleyelim.

E-Ticaret sitesi kurarken dikkat edilmesi gereken, bu bağlamda uyum sağlamayı kolaylaştıracak olgulardan başlıcaları;

Website Altyapısı ve Tasarımı

E-Ticaret sitesi kurarken, eğer ilk etapta bir yazılım ekibiniz yoksa, işletmenizin türüne göre ihtiyaçlar belirlenerek, bu anlamda destek veren, nitelikli referanslara sahip, kurumlardan destek alabilirsiniz. Kendi yazılım ekibi olan ve ihtiyaçlar doğrultusunda site altyapısını kendi ekibi oluşturan firmalar, bu konuda bir adım öne geçebilmektedirler.

Website altyapısının istenilen gibi doğru ve hatasız şekilde yazılması, ilerideki süreçte daha sorunsuz şekilde çalışmanıza olanak sağlar. Ayrıca çağa adapte, mobil uyumlu (responsive) şekilde sitelerin hazırlanması gerekir.

E-Ticaret websitesi tasarımında, sektörde yer alan çoğu firma, artık sade tasarımlara dönmektedir. İşletmenin renklerinin kullandığı sade ve göz yormayan tasarımlara özen gösterilmelidir. Ayrıca, sitenin farklı kısımlarında kullanılacak önemli buton renklerini de, küçük bir araştırmayla belirlemek önemlidir.

Güvenlik

E-Ticaret websitesinin olmazsa olmaz, temel olgularından biridir güvenlik.

Müşteriyle karşılıklı güven oluşturmak için, kullanıcıların kişisel verilerinin korunması, 3. şahıslarla paylaşılmaması veya bu bilgilerin herhangi bir şekilde çalınmaması için gerekli güvenlik önlemlerinin ( SSL, SET gibi) alınması, işletmenizin sürdürülebilir olması açısından öncelikli bir konudur.

Ayrıca, websitesinde kullanılan güvenlik önlemlerinin, sitenin belirli bir alanında ve ödeme sayfasında açık şekilde belirtilmesi gereklidir.

Müşterinin ödeme sayfasında alacağı küçük bir hata, geri döndürülemez müşteri kaybına sebep olmaktadır.

SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO konusunun teknik detaylarına girmemekle birlikte  bilinmesi gereken hususlarına vurgu yapalım.

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO,  genelde küçük işletmelerin ya da toptancıların, gerekli araştırmaları yapmadan, işlerini internete bir çırpıda taşıma isteğiyle pek dikkat etmedikleri, ancak çok önemli bir konudur.

SEO çalışmalarına, E-Ticaret sitesi kurduğunuz andan itibaren başlamak, organik aramalarda, yani arama motorunda arattığınız bir kelime veya kelime grubunun reklamsız olarak listelenmesinde, sitenizi üst sıralara taşımanızı sağlar. Uzun, meşakkatli bir yoldur  ve sabredilmesi gerekmektedir. Mutlaka işin uzmanı, gerekli referansı olan kişilerle çalışılmalıdır.

Kategorizasyon ve Ürün İçeriği

Bir E-Ticaret sitesinin kurulum aşamasından sonra bir diğer önemli şey de, kategorizasyon çalışmasıdır. Satılacak ürünlerin belirli ana ve alt kategorilere düzgün şekilde yerleştirilmesi, müşterilerin hızlı bir şekilde istediği ürüne ulaşmasını kolaylaştıracağı için, geri dönüşü olumlu etkileyecektir. Müşterilerin aradıkları ürüne ulaşması için, tıklama sayısını en az sayıya indirmek gerekmektedir.

Müşteriler aradıkları ürüne ulaştıktan sonra, karşılarına gelen ürün ekranında da, ürün içeriğinin doğru ve eksiksiz bilgilerle yazılmış, görsellerinin uygun çözünürlük ve uygun sayıda eklenmiş, ürün fiyatının, taksit ve ödeme seçeneklerinin, kargo ve varsa indirim, promosyon gibi bilgilerinin, belirtilmiş olması çok önemlidir. Ayrıca, yine ürün detay sayfasına yorum sekmesi ekleyerek, müşteriden geri dönüş almak işletmenize olumlu katkı sağlayacaktır.

Müşteri Hizmetleri – Online Destek

Fiziki ya da online, işletmenizin türü ne olursa olsun, önem vermeniz gereken en önemli konu, müşterinize olumlu olumsuz göstereceğiniz ilgidir. Özellikle müşteri sorunlarına en kısa sürede geri dönüş yapmanız, müşterinizi size bağlayan bir unsurdur.

İnternet bazlı bir ticari faaliyet yapmak isteyen firmalar, özellikle online ve telefon üzerinden desteğe çok önem vermelidirler. Ekibinizde, ilk etapta olmasa da, ilerleyen dönemde mutlaka 7/24 hazır bir destek biriminin yer alması, müşteri memnuniyetinin maksimize edilmesi ve kullanıcı sadakati yaratmanız anlamına gelir.

Depo Organizasyonu

Bir E-Ticaret websitesi kurarken, satışını gerçekleştireceğiniz ürünlerin stok yönetiminin, doğru şekilde yapılması, hangi ürünün, hangi miktarda, hangi sıklıkla stoğunuzda yer alacağınının belirlenmesi ve depo yönetiminizin bu anlayışa göre kurgulanması bir başka önemli olgudur.

Ödeme Seçenekleri

Günümüzde peşin ödeme, kredi kartıyla ödeme, kapıda ödeme, paypal, bkm express .. vb. gibi, çok sayıda ödeme çeşidi bulunmaktadır. İşletmenizi kurarken, bu ödeme çeşitlerinin hepsini sağlamak zor olsa da, adım adım, müşteri taleplerine göre, ödeme seçeneklerinizi arttırmanız, satışlarınıza olumlu etki sağlayacaktır. 

Reklam Modelleri

Gerekli altyapıları oluşturdunuz ve E-Ticaret sitenizi açtınız. SEO optimizasyonunu yapıyorsunuz, henüz arama motorlarında üst sıralarda değilsiniz, ancak sitenizi, ilk etapta hızlı şekilde tanıtmak istiyorsunuz.

Burada anlık bir çözüm olan SEM (Arama Motoru Pazarlaması) önemli yere sahip olgu olarak karşımıza çıkar. Tabiki internet aramalarının %85’inden fazlasının Google arama motoru üzerinden yapıldığını düşünürsek, bu alanda Google Adwords reklamları kullanmak, işinize anlık olarak olumlu etki yaratacaktır.

Bunun haricinde, tabiki ilerleyen dönemde, bütçeniz el verdiğince, yazılı ve görsel medya kanalları kullanarak ta reklam modelleri oluşturabilirsiniz.

 

Yorum Ekle

Yazan Uğur Aydoğdu

Kategoriler