Bitcoin ile Anonim Para Transferi

B
Adını her daha sık telafuz etmeye başlayacağımızı düşündüğüm “derin web” ağlarından Tor Network ile birlikte akla gelen ve para birimi olarak ilgi çeken Bitcoin’in kısa değerlendirmesi.

Sonraki yazılarda özellikle bahsetmeyi düşündüğüm; şimdilik yeraltı ağı diyebileceğimiz ve  hepimizin bilgiden ve gizlilikten yakındığı bu günlerde; gerçekten gizli kalabilenlerin ağı olan Tor Network (Anonim Ağ) ile ilgili bir şeyler paylaşmadan önce neredeyse bu ağın resmi para birimi olan, diğer yandan da ne düşüneceğime bile karar veremediğim Bitcoin hakkında birkaç şey karalamak istedim…

Bitcoin Nedir?

Güvercinle gönderilen mektuptan e-postaya, telefondan VoIP aramalara hızlıca geçtiğimizi düşünürsek; gelişen teknolojileri göz önünde bulundurarak banknotlardan ve bozuk paralardan tamamen uzak, sanallaştırılmış bir para birimi olduğunu söylemek mümkün.

Bitcoin Fikri Nerden Çıkmış?

Fikrin konsepti hala anonimliğini koruyan (haliyle muhtemelen -o isimle- var olmayan) Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkmış.

Kendisinin, adından da kolaylıkla tahmin edebildiğimiz (?) üzere uzakdoğuda olduğu söylense de mail hesabı Almanya’da tanımlı. Diğer bir ilginç nokta ise Bitcoin sisteminin Japonca’sı olmaması…

2009’da sistemi tamamlayan ve hala ayakta tutacak şekilde tasarlayan bu adam 2010’da sistemi geliştiren diğer yazılımcıların dahi kendisinden haber alamayacağı şekilde adeta kaybolmuş.. Haliyle gerçek kimliğiyle ilgili ortaya atılan pek çok iddia da belirsizliğini koruyor.

Kimilerine göreyse bu çılgın kimlik için SAmsung TOSHIba NAKAmichi ve MOTOrola gibi Japon markaların güzel bir karşımı yeterli.

Özel Olan Ne?

Yazının başında da bahsettiğim üzere sistemin en öne çıkan özelliği anonim para transferi. Ödeme hakkındaki bilgiler, kimin gönderdiği, kime gönderdiği gibi tüm bilgiler gizli kalıyor.

Teknik olarak nasıl çalıştığını herkesin anlayacağı şekilde açıklamak güç olsa da, merkezi bir kontrol sistemi yerine üyelerin ve gönüllülerin oluşturduğu peer-to-peer bir ağ üzerinde işlediğini söyleyebiliriz. Bu sayede tüm transferler doğrudan gerçekleşiyor.

Bunu yapmak ne kadar güç sorusuna ise verecek net bir cevap vermek zor.

Double Spending (Çifte Harcama)

Doğrusunu söylemek gerekirse nasıl çevireceğimi bilemediğim bu kavram dijital verinin kopyalanabilir olduğunu (yani para basabileceğini) düşünenlere bir önlem olarak geliştirilmiş.

Nasıl sorusunun cevabı ise, tüm alım/satım işlemleri herkese açık bir listede toplanıyor / görüntüleniyor. Ve her yeni işlemde, bu değerin daha önce listede yer alıp yer almadığıyla ilgili bir kontrol gerçekleşiyor. Bu sayede para kopyalamak ve aynı parayla birden fazla işlem yapmak mümkün değil.

Mevcut paralarımızın üzerinde yer alan Seri Numarası’nın takip edilebilir olduğunu düşünürsek, parayı verdiğiniz anda Seri Numarası’nın da değiştiğini düşünebiliriz kabaca…

Çözüm olarak basit ama son derece etkili diyebiliriz.

Açık Listeleme Var Ama Sistem Anonim?

Listeleme sadece işlem ID’si ve transfer edilen miktarı gösteriyor. Sistem içerisinde anonim kalabilmenizin yolu ise adınız, adresiniz, telefonunuz hatta mail adresinizi dahi vermemeniz.

Kısacası…

Bilgisayarınızda veya online olarak sizin yerinize güvenliği sağlanan ve yönetilen dijital bir cüzdana sahip olabiliyorsunuz. Hatta para alışverişi yapabileceğiniz birden fazla cüzdan ve bitcoin adresinizin olması da mümkün.

Ayrıca erişiminizi Tor üzerinden gerçekleştirmeniz halinde, herhangibirinin IP adresi üzerinden sizi takip etme riskini de tamamen ortadan kaldırabileceğiniz için gizliliğiniz garanti edilebilir oluyor.

Ne kadar eder? Ne kadar kullanılıyor?

Alışkın olduğumuz tabirle piyasada 11 milyona yakın Bitcoin bulunuyor, bu da Amerikan Doları olarak 210 milyon doların biraz üzerinde.

Hazır bahsetmişken, Kanada’nın da Mintchip adında kendi kriptolu para birimini yaratma girişimleri olduğunu hatırlatmakta fayda var.

mintchip

Günde 45 binden fazla işlemin gerçekleştiği BTC piyasasında toplam tutar 2.5 milyonu buluyor, yani 50 milyon $’lık bir akış mevcut.

Bitcoin Istiyorum!

1/20$ paritesiyle kim istemez ki değil mi…

Isteyenler ve merak edenler için Bitcoin edinmenin de farklı yolları var:

  • Mining (Maden Çıkarma) [Mining Pool, Miner gibi kavramlara girmiyorum]
  • Döviz Değişimi (Dolar, Euro veya diğer para birimleri karşılığında bitcoin sağlayan servisler)
  • Bitcoin karşılığında sunabileceğiniz hizmetler ( tamamen size kalmış )

Maden Çıkarma Nedir?

bitcoin-minerMaden çıkarma, Bitcoin’in temel dayanağı olan veri bloklarının matematiksel olarak belirlenmesi için kullanıcıların bilgisayarlarının (madencilere) yaptığı uzun süreli ve zor hash hesaplamalarının genel adıdır.

Bitcoin Miner olarak geçen yazılımlar ile yapılan “kazı çalışmaları” sonuç verdiği takdirde kullanıcı 50 bitcoin kazanıyor. Fakat teknik olarak kolay olmadığını ve ciddi zaman aldığını özellikle yinelemekte fayda var.

Yine ilginç bir not olarak bu tür hesaplamaların bu zamana kadar farklı projelerde (örn: kanser araştırmaları vs) genellikle yapıldığı CPU yerine çoğu mining uygulaması GPU (grafik işlemci ünitesi) üzerinden çalışıyor.

Kazanmak Zor, Harcamak…

Harcamak elbette her zaman olduğu gibi daha kolay. Wikileaks, P2P Foundadion, Operation Anonymous, Free Software Foundation ve Archive.Org başta olmak üzere eden derneklerden tutun, geçerli sistemlerde online alışverişlere kadar elbette bireysel gönderimler de dahil olmak üzere istediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz.

Tek ihtiyacınız olan gönderimi yapacağınız bitcoin adresini bilmek.

Kapanış

Hızla kabul gören Bitcoin’in değeri geçtiğimiz sene 6$ ederken bu sene 20$ a kadar çıkmış durumda. Güvenlik uzmanları ve elbette özgürlük düşkünleri için bir hayli önem taşıyan ve sağladığı gizlilikle birlikte, yeni olasılıklara kapı açacağı düşünülen bu sistemin nereye gideceğini elbette zaman gösterecek.

Takip edilemeyen para transferlerinin kokusunu alarak bu anonim ortamı leyhine çeviren illegal/amaç dışı kullanım konusunda ise diyebilecek fazla bir şey yok.

Bitcoin hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Neredeyse tüm teknolojik gelişmelerde olduğu gibi, hayatı daha kolaylaştıracak, gizliliğimizi düşünerek bizim paramızın bizde kalmasını sağlayacak bir buluş mu; yoksa yasa dışı faaliyetlerin artması için uygun bir zemin mi?

Edit: Sanal para birimi olarak stabilitenin önemi ve ekonomik düzende ne anlam ifade edebileceğiyle birlikte Bitcoin ile birilerinin ciddi şekilde zengin olmaya çalıştığını açıklayan güzel bir yazı: http://www.quora.com/Bitcoin/Is-the-cryptocurrency-Bitcoin-a-good-idea/answer/Adam-Cohen-2

5 yorum

Kategoriler