Rüzgarı Kullanan Adam: William Kamkwamba

R

Biraz hayattan biraz uzaklardan biraz da gerçeklerden bahsedecek ilginç bir konu diyelim Rüzgar Değirmenleri ile ilgili öyküsü için William Kamkwamba’nın. Giriş cümlelerini yazmak bir yana, bağlanabilecek sonuçlar arasından bile bir seçim yapmak hayli güç, çünkü örnek alınması gereken pek çok şey var William’ın arasında.

Afrika’da, Mastala – Malawi’de 60 ailelik bir köyde yaşayan birinden bahsedeceğim elimden geldiğince. Ama 60 aile dediğimizde, kafamızda oluşan yaklaşık 200 kişilik nüfusu tamamen göz ardı etmemiz gerekecek hepsinden önce. Çünkü kendisi de 20 yaşında olan bu adamın ailesi de yaklaşık yirmi kişiden oluşuyor kendi ifadesiyle.

Yıllık 80$ olan okul ücretini ailesi karşılayamadığı için ne yazık ki okul hayatına devam edemeyen bu adamın, çocukluğundan beri düşündüğü ve uyguladığı en önemli şey ise “Burada bu kadar rüzgar var, nasıl kullanırız?” diye düşünmenin hemen sonrasında rüzgar değirmenleri ile ilgili kitaplar okumaya başlaması…

Okuduğu kitapların ne kadar anlatırsa anlatsın su pompalama veya enerji üretme ile ilgili bir şeyleri anlatıp açıklamadığını görmesine rağmen, belki denersem yapabilirim düşüncesiyle yola çıkıp büyük işler başarmanın ilk adımını attığı zaman ise henüz sadece 14 yaşında kendisi.

Tüm bunların sonrasındaysa ilk rüzgar değirmenini yapması tam iki ayını almış.

Çalışmaları süresince elektrik üretebileceğine kimsenin inancı olmadığını, hatta ne yaptığını bile anlamayanların deli olduğunu düşündüğünden şüphelenen örnek alınası insan sonunda başarıp bir radyoyu çalıştırarak o anda çalan Malawi Reggae müziği dinlemeyi başarıyor ve bu olaydan, yani yaptığı ilk rüzgar değirmeninden sonra aldığı destek ciddi olarak artıyor.

Bir gün aldığı kitapları kütüphaneye götürmek üzere gittiğinde, kütüphanede kendisine yöneltilen “Ne yani sadece bunları okuyarak bir rüzgar değirmeni mi yaptın?” sorusuna verdiği cevap da Evet olunca, en kısa zamanda kütüphanedeki görevliler bazı gazeteciler ile birlikte geliyor, kendisi haber oluyor ve 2007 Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret etmek üzere davet ediliyor.

Kıt kanaat ürettiği elektrikten, bir gün ailesi, köy halkı akşam da çalışabilecek vs. gibi şeylere sevinen adam bir anda kendisini elektriksiz hayatın kocaman bir hiç olduğu, nerede olduğunuzun GPS’ler ile gösterildiği, helikopterlerin geçtiği, dünyanın en büyük binalarının bulunduğu koca bir şehirde buluyor yani.

Metrelerce yükseklikte, onlarca yüzlerce rüzgar değirmeninin bulunduğu yerlerdeki tepkisi, şaşkınlığı sevinci ise bilmiyorum tarif edilebilir mi…

Bir traktör fanından ve sağdan soldan toplanabilen bir kaç araç ve bir bisiklet ile yapılan basit değirmenden, kompozit fiber alaşımlardan, anlık enerji üretimi 6MW’a kadar çıkabilen ve adı artık değirmen olmayı bir kenara bırakmış, türbin olarak özelleştirilmiş dev araçlara yani yolculuk….

Radyo programları, televizyon programları, adına yazılan hayatını anlatan kitaplar…

Geçtiğimiz günlerde TED’e katıldı bu adam en son (buyrun izleyin)… TED ne derseniz onu da anlatmak güç en az bu kadar…

Yarım yamalak Ingilizcesi kocaman inancı ve bisiklet, bant ve ağaç gibi çılgınca materyaller kullanarak ürettiği, 2 Watt enerji alıp en fazla 2 radyo veya 3-4 ışık yakabilecek rüzgar değirmeniyle duyduğu gurur ile, onlara, yüzlere binlere alkışlattı kendini.

Hedefini de açıkladı sonra, “Sanıyorum yenisi en az 20 Watt üretmeli, su pompalamalı ve bitkileri sulayabilmeli” dedi…

Hayalleri ise ilk hayaliyle aynı yönde fakat sürekli gelişiyor…

Afrika’da bir liderlik okuluna giderek eğitimini devam ettiriyor ve bir gün sadece rüzgar değirmenleri üzerine bir şirket sahibi olmayı istiyor ve ekliyor:

“Insanlar teknolojiyi istiyor, ama elektrik olmadan interneti bile kullanamazlar”…

Bugün o Afrika’da okula bile gidemeyip sadece düşünen ve hayallerinin ardından arkasına bakmadan koşan adamın web sitesi, twitter hesabı bile var diyerek bitiriyorum herhangi bir sonuca bağlamadan ve sadece büyük adamların varmış gibi görünenler değil, olmayanları yaratan ve belki de çoğu zaman görünmeyenler, bilinmeyenler olduğunu bir kez daha hatırlayarak…

Örnek aldım seni William!

 

Yorum Ekle

Kategoriler